News

Rekord w box office dla filmu Akademia Pana Kleksa - ogromne sukces od czasów pandemii!

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak08.01.20247 min.
Rekord w box office dla filmu Akademia Pana Kleksa - ogromne sukces od czasów pandemii!

Najlepszy wynik od 2020 roku osiągnął w weekend otwarcia film "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego. Produkcja zebrała aż 840 tys. widzów, bijąc tym samym rekord frekwencji z ostatnich lat. To z pewnością ogromny sukces, zważywszy na trudne dla kin czasy pandemii. Nowa ekranizacja kultowej bajki Brzechwy wpisuje się w sentyment starszych widzów do produkcji z 1983 roku, a zarazem przemawia do wyobraźni najmłodszych. W artykule przyjrzymy się bliżej tej niezwykle udanej premierze.

Najlepszy wynik od 2020 roku

Film "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego osiągnął znakomity wynik frekwencji w weekend otwarcia. Jak podają statystyki, produkcję obejrzało aż 840 tysięcy widzów w ciągu pierwszych dni dystrybucji. To zdecydowanie najlepsze otwarcie jakiegokolwiek filmu w polskich kinach od 2020 roku, czyli od wybuchu pandemii COVID-19.

Trzeba przyznać, że jest to ogromny sukces, biorąc pod uwagę niełatwe czasy dla kin w ostatnich latach. Widownia powoli wraca po lockdownach, ale nadal z dużą nieufnością. Tym większe brawa należą się twórcom i dystrybutorom "Akademii Pana Kleksa" za zachęcenie tak wielu widzów do opuszczenia domów i zasilenia foteli kinowych.

Nowa ekranizacja kultowej bajki

"Akademia Pana Kleksa" to nowa ekranizacja kultowej bajki dla dzieci autorstwa Janusza Brzechwy wydanej w 1968 roku. Fani starszych roczników doskonale pamiętają popularny film o tym samym tytule z 1983 roku w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Tamta produkcja na stałe wpisała się do kanonu polskich bajek filmowych.

Nowa wersja z 2024 roku stanowi swego rodzaju hołd dla pierwowzoru sprzed 40 lat. Jednocześnie twórcy zadbali o uwspółcześnienie i osadzenie historii w realiach współczesności. Dzięki temu film może zainteresować zarówno starszych widzów czujących sentyment do lat 80., jak i najmłodsze pokolenie wychowane na zupełnie nowych bajkach.

Czy nowa "Akademia" dorówna pierwowzorowi?

Pamiętając kultowy status filmu z 1983 roku, wielu fanów zastanawiało się, czy nowa ekranizacja sprosta wyzwaniu i dorówna oryginałowi. Z dotychczasowych recenzji oraz reakcji widzów wyłania się obraz, że twórcom całkiem nieźle udało się uchwycić klimat pierwowzoru i oddać hołd tamtej produkcji.

Co więcej, nowa "Akademia Pana Kleksa" wnosi też coś nowego - bardziej współczesny styl, efekty specjalne i nieco inną interpretację postaci. Nie brakuje tu jednak najważniejszych elementów, które polubili fani - charakterystycznego humoru Brzechwy, barwnych scen z Akademii oraz bliskich relacji Pana Kleksa z dziećmi.

Czytaj więcej: Epic Games zwycięża nad Google w ważnej sprawie antymonopolowej

840 tysięcy widzów w weekend otwarcia widzów w weekend otwarcia

Ogromną popularność nowej "Akademii Pana Kleksa" potwierdzają konkretne dane frekwencyjne. Jak już wspomniano, w premierowy weekend film obejrzało aż 840 tysięcy widzów. To zdecydowanie najlepszy wynik otwarcia od bardzo długiego czasu, zwłaszcza w kontekście pandemii.

Miejsce premiery Liczba widzów
Polska 840 000
Świat 1 210 000

Warto dodać, że powyższe dane liczbowe dotyczą tylko polskiego rynku. Tymczasem "Akademia Pana Kleksa" miała szeroką dystrybucję także za granicą, gdzie również cieszy się sporym zainteresowaniem. Dlatego szacuje się, że na świecie film obejrzało już w premierowy weekend około 1,2 miliona widzów.

Uwspółcześniona wersja Brzechwy

Rekord w box office dla filmu Akademia Pana Kleksa - ogromne sukces od czasów pandemii!

Nowa ekranizacja "Akademii Pana Kleksa" to z założenia uwspółcześniona interpretacja klasycznej bajki Brzechwy. Akcja filmu rozgrywa się we współczesnych realiach, a stroje, technologie i problemy bohaterów odpowiadają dzisiejszym czasom.

Mimo to autorom udało się zachować oryginalny klimat, charakter postaci i humor sytuacyjny typowy dla Brzechwy. Są więc i Pan Kleks ze swoim nietuzinkowym podejściem do nauki, i Ada Niezgódka z charakterystycznymi kucykami, i magiczna Akademia pełna dziwów. Do tego dochodzą nowe wątki i tajemnice, dzięki którym treść zyskała bardziej współczesny wymiar.

Nowa "Akademia Pana Kleksa" to udana próba połączenia sentymentu do oryginału z lat 80. z nowoczesnością i współczesnymi realiami. Twórcom udało się uchwycić klimat Brzechwy i ożywić go na nowo.

Film dla najmłodszych i starszych

Choć "Akademia Pana Kleksa" to przede wszystkim bajka dla najmłodszych, to jej charakter sprawia, że może zainteresować także starszych widzów. Przyciąga ich sentyment do kultowej produkcji z lat 80., a także uniwersalne przesłanie o sile wyobraźni i kreatywności.

 • Film trafia do dziecięcej widowni poprzez:
  • Barwne postacie
  • Dowcipne dialogi
  • Magiczny świat Akademii
  • Proste uniwersalne przesłanie
 • Starszych widzów przyciąga za sprawą:
  • Nawiązań do kultowej produkcji lat 80.
  • Ponadczasowego klimatu bajki Brzechwy
  • Możliwości powrotu do beztroskich lat dzieciństwa

Dlatego "Akademię Pana Kleksa" można polecić zarówno całym rodzinom z dziećmi w różnym wieku, jak i osobom dorosłym szukającym odskoczni od codzienności. To propozycja, która łączy pokolenia i sprawdzi się u widzów w każdym wieku.

Tajemnica rodzinna Ady Niezgódki

Kolejnym wątkiem, który w nowej "Akademii Pana Kleksa" został mocno rozwinięty, jest tajemnica rodzinna głównej bohaterki. Mowa tu o Adzie Niezgódce - zwyczajnej dziewczynce, która pewnego dnia trafia do magicznej Akademii Pana Kleksa.

Okazuje się, że Ada skrywa pewną tajemnicę związaną z jej pochodzeniem i rodziną. Ona sama nic o tym nie wie, ale stopniowo w Akademii zaczyna trafiać na ślady, które naprowadzają ją na prawdę. Dzięki pomocy Pana Kleksa i jego niezwykłych umiejętności Ada zyskuje szansę poznać swoją historię i dowiedzieć się, kim naprawdę jest.

Ten wątek wnosi do filmu nutę detektywistycznej przygody i tajemnicy. Sprawia, że oprócz zabawnych przygód Akademii, pojawia się też miejsce na nieco poważniejszą historię osobistą Ady. To z pewnością ciekawy zabieg, który jeszcze bardziej angażuje widza i wpływa na atrakcyjność filmu.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiliśmy ogromny sukces frekwencyjny, jaki odniósł film "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego. Produkcję obejrzało aż 840 tysięcy widzów podczas weekendu otwarcia, co jest rekordem ostatnich lat. To świetny wynik, biorąc pod uwagę trudną sytuację kin w czasach pandemii.

Przyjrzeliśmy się bliżej tej nowej ekranizacji kultowej bajki Brzechwy z 1968 roku. Jest ona hołdem dla produkcji z 1983 roku, ale też propozycją uwspółcześnioną i kierowaną zarówno do młodych, jak i starszych widzów. Twórcom udało się uchwycić klimat oryginału, dodając nowe wątki - jak tajemnica rodzinna Ady Niezgódki.

Omówione zostały również konkretne dane dotyczące frekwencji na polskim i światowym rynku. Film cieszy się popularnością nie tylko w kraju, ale też za granicą, gdzie obejrzało go już 1,2 miliona widzów. Niewątpliwie jest to jedna z najgłośniejszych i najchętniej oglądanych premier ostatnich miesięcy.

Mamy więc do czynienia z bardzo udaną produkcją, która wpisuje się w sentyment starszych widzów do bajek z dzieciństwa, a jednocześnie przyciąga najmłodszych. Nic dziwnego, że podbija ona serca tak szerokiej publiczności i bije rekordy popularności.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 3.67 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wiemy kto wyreżyseruje remake Na rauszu
 2. Nowa data premiery Godzilla i Kong: Nowe imperium, Mickey 17 wypada z kalendarza
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Turecki Film: Najlepsze Tureckie Filmy
 5. Nowa przerażająca wersja Harley Quinn: pusty uśmiech, rozpadające się piksele, długie włosy
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły