Zacznij odliczanie - już 1 grudnia startuje wyjątkowe wydarzenie filmowe WATCH DOCS. To świetna okazja, aby zanurzyć się w fascynującym świecie dokumentów i poznać niezwykłe historie opowiedziane przez utalentowanych twórców. Rezerwuj już teraz w kalendarzu czas na seanse filmowe, które na pewno Cię zainspirują i poruszą. Nie możesz tego przegapić!
Kluczowe wnioski:- WATCH DOCS to ekscytujący festiwal filmów dokumentalnych, który już 1 grudnia wystartuje z ciekawym repertuarem
- Będzie można zobaczyć inspirujące historie i poznać fascynujące postaci opisane przez świetnych twórców filmowych
- Warto już teraz zarezerwować w kalendarzu czas na seanse, aby móc w pełni cieszyć się tym wyjątkowym wydarzeniem
- Udział w festiwalu to świetna okazja do poszerzenia wiedzy, rozwoju osobistego i wspaniałej rozrywki
- Zapowiada się intensywny festiwal pełen poruszających i zaskakujących historii, których nie można przegapić
Najciekawsze filmy WATCH DOCS 2023 - zarezerwuj swoją projekcję już teraz!
Tegoroczna, 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych WATCH DOCS zapowiada się wyjątkowo interesująco. W bogatym programie znalazło się ponad 70 projekcji - wśród nich zarówno głośne tytuły z najważniejszych festiwali na świecie, jak i najciekawsze polskie produkcje ostatnich miesięcy.
W konkursie głównym koniecznie warto zwrócić uwagę na "20 dni w Mariupolu" - przejmującą kronikę miasta w trakcie oblężenia, nagrodzoną Pulitzerem. Innym konkursowym hit jest "Mur", film dokumentalny Kasi Smutniak o wolontariuszach ratujących migrantów na polsko-białoruskiej granicy.
W polskiej sekcji Nowe Filmy Polskie zachwycająca pod względem wizualnym jest zapowiadana "Danger Zone" Vity Marii Drygas o zjawisku mrocznej turystyki. Godny polecenia jest również "Skąd dokąd" Maćka Hameli, który przez pół roku pomagał ukraińskim uchodźcom dostać się ze strefy działań wojennych.
Filmy o migration crisis i Mariupol podczas oblężenia
Wojna w Ukrainie jest bolesnym tematem, który niestety zdominował ostatnie miesiące. Festiwal pokazuje jednak, że za sprawą filmu możemy lepiej zrozumieć jej dramatyczne konsekwencje dla ludności cywilnej.
Obok wspomnianego wcześniej "Mur" i "20 dni w Mariupolu", w programie znalazł się także poruszający film "Łączymy się w bólu" o rodzinach ofiar konfliktu izraelsko-palestyńskiego. To filmy, które mogą wstrząsnąć, ale też poszerzą naszą wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka.
Wydarzenia specjalne podczas 23. edycji MFF WATCH DOCS w Warszawie
Oprócz seansów filmowych, tegoroczny WATCH DOCS przyniesie wiele interesujących wydarzeń towarzyszących. Będzie można spotkać się z twórcami i bohaterami filmów podczas 28 zaplanowanych spotkań.
Odbędzie się także 8 paneli dyskusyjnych poświęconych najistotniejszym tematom poruszanym w festiwalowych produkcjach - m.in. murom granicznym, jedzeniu przyszłości czy aborcji. Swój warsztat pokaże legenda brytyjskiego kina dokumentalnego Kim Longinotto. Będą również prelekcjehistoryków na temat dziejów kina.
Te wydarzenia sprawią, że festiwal stanie się areną ważnych debat społecznych i okazją do poszerzenia wiedzy. Zachęcam do aktywnego w nich udziału!
Oglądaj festiwalowe filmy gdzie chcesz - WATCH DOCS online
Miłośnicy dobrego kina dokumentalnego z całej Polski będą mogli w tym roku śledzić festiwal także online. Od 1 do 10 grudnia część programu dostępna będzie na platformie mojeekino.pl.
Dodatkowo od 11 do 31 grudnia na kanale WATCH DOCS na vod.pl za darmo obejrzeć będzie można kilka wybitnych filmów z poprzednich edycji wydarzenia. Wśród nich m.in. "Matka wystawia syna na strzał" o handlarzach narkotyków z IRA oraz "Agencja wpływu" demaskująca agencję PR pracującą dla dyktatorów.
Platforma | Filmy | Termin |
mojeekino.pl | Część programu festiwalu 2022 | 1-10 grudnia |
vod.pl | Wybrane hity z poprzednich lat | 11-31 grudnia |
Nowości w programie sekcji Dokument wielkiego formatu na MFF WATCH DOCS
Nowym punktem tegorocznego programu będzie sekcja "Dokument wielkiego formatu", gdzie zobaczymy klasyczne, wybitne tytuły europejskiego kina zaangażowanego społecznie.
Spotkania z ekspertami od europejskiego kina
Prelegentami opowiadającymi o filmach z tej sekcji będą znawcy tematu - profesorowie uczelni filmowych oraz krytycy. Wśród nich m.in. dr Agata Lubowicka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmująca się problematyką Shoah w kinie.
Będzie to z pewnością okazja do poszerzenia wiedzy filmoznawczej w atrakcyjnej, praktycznej formie. Serdecznie zachęcam do udziału w tych wykładach!
Legendarne osobowości kina dokumentalnego na MFF WATCH DOCS - nie przegap spotkań!
Jedną z największych gwiazd tegorocznej edycji festiwalu będzie Kim Longinotto - legenda brytyjskiego kina dokumentalnego, autorka ponad 20 filmów poruszających kwestie praw kobiet i mniejszości.
Longinotto przyjedzie do Warszawy ze swoim najnowszym dziełem i opowie o nim podczas spotkania z publicznością. W ramach retrospektywy jej twórczości pokazane zostaną także 3 wcześniejsze tytuły reżyserki, m.in. nagradzane na całym świecie "Chleb nasz powszedni".
Innym wyjątkowym gościem będzie Nikolaus Geyrhalter - twórca m.in. "W zawieszeniu", laureat tegorocznej Nagrody Marka Nowickiego za ukazywanie praw człowieka. Reżyser spotka się z widzami, aby porozmawiać o swojej twórczości.
Chcę zobaczyć - panorama światowego zaangażowanego dokumentu na WATCH DOCS
Sekcja "Chcę zobaczyć" od lat przynosi najciekawsze produkcje dokumentalne ostatnich miesięcy, angażujące się w najważniejsze problemy współczesności. W tym roku znalazły się w niej m.in:
- "Łączymy się w bólu" - o rodzinach ofiar konfliktu izraelsko-palestyńskiego
- "Tokio Uber blues. Samotność kuriera" - reporter wciela się w rolę kuriera jedzenia w Tokio
Z pewnością będzie to fascynująca podróż po najciekawszych kierunkach współczesnego kina dokumentalnego z całego świata. Serdecznie polecam!
Podsumowanie
Tegoroczna edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych WATCH DOCS zapowiada się niezwykle ciekawie. W programie znalazło się ponad 70 produkcji z całego świata - wśród nich zarówno głośne tytuły nagradzane na największych festiwalach, jak i najciekawsze nowości polskiego kina dokumentalnego.
Szczególnie warte uwagi są filmy dotykające dramatycznych konsekwencji wojny w Ukrainie, jak np. docenione nagrodą Pulitzera "20 dni w Mariupolu" czy poruszający "Łączymy się w bólu" o ofiarach konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Oprócz seansów, odbędzie się wiele spotkań z twórcami, paneli dyskusyjnych i warsztatów, m.in. z legendą brytyjskiego kina dokumentalnego Kim Longinotto. Nowością będzie sekcja "Dokument wielkiego formatu" prezentująca arcydzieła z historii kina zaangażowanego społecznie.
Filmy z festiwalu dostępne będą również online - część programu na platformie mojeekino.pl, a wybrane hity z poprzednich lat na vod.pl. Gorąco zachęcam do udziału w tym święcie kina dokumentalnego!