News

Biografia Bruce'a Lee: data startu zdjęć już znana

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska21.02.20246 min.
Biografia Bruce'a Lee: data startu zdjęć już znana

Bruce Lee to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata sztuk walki. Jego niezwykłe umiejętności, charyzma i wkład w popularyzację kung-fu sprawiły, że stał się prawdziwą legendą. Teraz na dużym ekranie zobaczymy filmową biografię tego wyjątkowego aktora i mistrza. Jak podaje blog World of Reel, zdjęcia do produkcji mają ruszyć już pod koniec kwietnia 2023 roku. Za kamerą stanie uznany reżyser Ang Lee, a w rolę Bruce'a Lee wcieli się Mason Lee, syn legendarnego artysty sztuk walki.

Bruce Lee, aktor i mistrz sztuk walki

Bruce Lee to bez wątpienia jedna z największych legend świata sztuk walki. Jego niezwykłe umiejętności, charyzma i wkład w popularyzację kung-fu sprawiły, że stał się prawdziwym idolem dla wielu osób na całym świecie.

Urodzony w 1940 roku w San Francisco Bruce wychowywał się w Hongkongu. Od najmłodszych lat interesował się sztukami walki, trenując m.in. wing chun. W wieku 18 lat wrócił do USA, gdzie kontynuował szkolenie, a także zaczął występować w filmach i serialach telewizyjnych.

To właśnie role filmowe sprawiły, że Lee zdobył międzynarodową sławę. Wystąpił m.in. w serialu „The Green Hornet”, a także w takich produkcjach jak „Wejście smoka” czy „Wściekłe pięści”. Pokazywał w nich swoje niezwykłe umiejętności sztuk walki, zadziwiając widzów na całym świecie.

Styl walki i filozofia

Bruce Lee opracował własny, unikalny styl walki zwany Jeet Kune Do. Była to sztuka walki bazująca na najskuteczniejszych technikach różnych stylów, takich jak boks zachodni, judo czy wing chun. Charakteryzowała się niezwykłą szybkością i precyzją ataku.

Lee propagował również filozofię, zgodnie z którą sztuki walki powinny pozwalać na swobodny rozwój umiejętności i dostosowywać się do indywidualnych predyspozycji ćwiczącego, a nie kneblować je sztywnymi regułami.

Sztuka walki, tak jak każda inna sztuka, domaga się ekspresji indywidualności artysty.

Start zdjęć do filmu o Bruce Lee pod koniec kwietnia

Po latach od śmierci Bruce'a Lee (zmarł w 1973 r.) postać mistrza sztuk walki wciąż pobudza wyobraźnię i inspiruje wielu twórców. Dowodem na to jest powstająca właśnie filmowa biografia aktora, której zdjęcia mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Data rozpoczęcia zdjęć została wyznaczona orientacyjnie na koniec kwietnia 2023 roku. Za kamerą stanie uznany tajwański reżyser Ang Lee, laureat Oskarów za filmy „Tajemnica Brokeback Mountain” i „Życie Pi”.

Ang Lee o planach filmu

Reżyser tak mówił o projekcie w jednym z wywiadów:

Czuję, że muszę opowiedzieć tę historię. Opowiedzieć o tym wspaniałym, wyjątkowym człowieku, który pomimo filigranowej postury posiadał w sobie niezwykłą siłę. I który dzięki nieprawdopodobnie ciężkiej pracy zamienił swoje marzenia w rzeczywistość.

Czytaj więcej: Pierwsze ujęcia z The Penguin i prequela w HBO Max - Twoje ulubione, nowe seriale

Reżyserem biografii będzie Ang Lee

Ang Lee to jeden z najbardziej utytułowanych azjatyckich reżyserów w Hollywood. Ma na koncie takie produkcje jak:

 • „Rozważna i romantyczna”
 • „Tajemnica Brokeback Mountain”
 • „Przyczajony tygrys, ukryty smok”
 • „Hulk”
 • „Życie Pi”
 • „Bliźniak” z Willem Smithem

Artysta specjalizuje się w różnorodnej tematyce - od filmów kostiumowych, przez thrillery sensacyjne, po efektowne widowiska sci-fi. Za film „Tajemnica Brokeback Mountain" otrzymał Oscara dla najlepszego reżysera, a „Życie Pi” przyniosło mu drugą statuetkę w tej kategorii.

Dlaczego akurat Ang Lee?

Twórca od lat jest wielkim fanem Bruce'a Lee i jego dorobku. Sam trenował również sztuki walki, m.in. taijiquan. Posiada więc doskonałe zrozumienie dla filozofii i stylu walki propagowanego przez legendarnego mistrza.

Co więcej, Ang Lee doskonale łączy w swoich filmach elementy kultury Wschodu i Zachodu, tak jak Bruce Lee łączył różne style walki tworząc jeet kune do. Reżyser wydaje się więc być idealnym kandydatem do wyreżyserowania filmu biograficznego o tym wybitnym artyście sztuk walki.

W rolę Bruce'a Lee wcieli się Mason Lee

Biografia Bruce'a Lee: data startu zdjęć już znana

W legendę kina akcji i mistrza sztuk walki wcieli się jego własny syn - Mason Lee. Aktor od lat działa w show-biznesie, ale głównie w azjatyckim przemyśle filmowym.

Zagrał m.in. w tajwańskich produkcjach „Zi hudie”, „Jiu cheng jin lai” oraz hollywoodzkiej komedii „Kac Vegas w Bangkoku”. Teraz przyszedł czas na jego najważniejszą rolę w karierze, w której będzie mógł pokazać także umiejętności sztuk walki odziedziczone po słynnym ojcu.

Aktor Mason Lee
Data urodzenia 1990
Najważniejsze filmy Zi hudie, Jiu cheng jin lai, Kac Vegas w Bangkoku

Przyczyny powstania filmu o Bruce Lee

Dlaczego filmowa biografia Bruce'a Lee powstaje dopiero teraz, ponad 50 lat po jego śmierci? Jest kilka powodów.

Po pierwsze, postać legendarnego mistrza wciąż pobudza wyobraźnię i jest źródłem inspiracji dla wielu twórców oraz miłośników sztuk walki. Po drugie, rozwój technologii filmowych pozwala teraz ukazać niezwykły styl jeet kune do w pełnej krasie. Wreszcie, aktor Mason Lee jest gotowy, by wcielić się w ikoniczną rolę swojego ojca.

Nadszedł więc w końcu odpowiedni moment, by opowiedzieć tę historię na dużym ekranie. Ang Lee wydaje się idealną osobą do wyreżyserowania filmu, który z pewnością przyciągnie rzesze fanów Bruce'a Lee i miłośników sztuk walki na całym świecie.

Najważniejsze filmy w dorobku Anga Lee

Oto lista najgłośniejszych produkcji, które wyreżyserował dotychczas Ang Lee:

 1. „Rozważna i romantyczna” (1995)
 2. „Przyczajony tygrys, ukryty smok” (2000)
 3. „Hulk” (2003)
 4. „Tajemnica Brokeback Mountain” (2005)
 5. „Przygody Segala” (2007)
 6. „Życie Pi” (2012)
 7. „Bliźniak” (2019)

Jak widać, filmografia reżysera jest bardzo zróżnicowana. Obejmuje zarówno kameralne dramaty obyczajowe, jak i efektowne blockbustery. Połączenie tych dwóch światów wydaje się kluczowe także w przypadku planowanej biografii Bruce'a Lee. Będzie to z pewnością bardzo emocjonalna historia, ale też pełna dynamicznej akcji i widowiskowych scen walki.

Podsumowanie

Bruce Lee to bez wątpienia jedna z największych legend w historii sztuk walki. Jego niezwykłe umiejętności, charyzma i wkład w popularyzację kung-fu na całym świecie sprawiły, że stał się prawdziwą ikoną. Teraz fani Bruce'a Lee mają powody do radości - już wkrótce rozpoczną się zdjęcia do filmowej biografii tego wyjątkowego aktora i mistrza sztuk walki. Za kamerą stanie utytułowany reżyser Ang Lee, a w rolę ojca wcieli się Mason Lee.

Artykuł przybliża sylwetkę Bruce'a Lee jako aktora filmowego i twórcy unikalnego stylu walki Jeet Kune Do. Wyjaśnia także, kim jest reżyser Ang Lee i dlaczego to właśnie on wydaje się idealnym kandydatem do nakręcenia filmu biograficznego. Przedstawia również dotychczasowy dorobek aktorski Masona Lee, który zagra w tej niezwykle ważnej dla siebie roli.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
 2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Miliard dolarów na szali: dramatyczna walka w tle japońskiego Oppenheimera
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły