Aktorstwo

Elżbieta Czyżewska Aktorka Znana z Na Długiej - Filmy i Życiorys

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska26.10.20235 min.
Elżbieta Czyżewska Aktorka Znana z Na Długiej - Filmy i Życiorys

Elżbieta Czyżewska Aktorka to jedna z najbardziej utalentowanych i cenionych polskich aktorek teatralnych oraz filmowych. Choć jej kariera rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, do dziś pozostaje aktywna zawodowo i występuje zarówno na deskach teatru, jak i na ekranie. Największą sławę i uznanie krytyków przyniosła jej rola Hanki Mostowiak w serialu „Na długiej”. Aktorka z powodzeniem łączyła grę w Teatrze Narodowym w Warszawie z występami w popularnych serialach telewizyjnych. Jej umiejętności warsztatowe, charyzma i nieprzeciętny talent zostały docenione licznymi nagrodami.

Kluczowe wnioski:

 • Sławę przyniosła jej rola Hanki Mostowiak w serialu „Na długiej”.
 • Była aktywna zawodowo zarówno w teatrze, jak i w filmach oraz serialach.
 • Doceniana za umiejętności aktorskie i warsztat.
 • Zdobyła wiele prestiżowych nagród filmowych i teatralnych.
 • Do dziś pozostaje aktywna zawodowo mimo zaawansowanego wieku.

O aktorce Elżbiecie Czyżewskiej

Elżbieta Czyżewska to jedna z najbardziej utalentowanych i cenionych polskich aktorek teatralnych oraz filmowych. Urodziła się w 1938 roku w Warszawie i już od najmłodszych lat przejawiała zamiłowanie do aktorstwa. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w 1962 roku rozpoczęła pracę w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Wkrótce zadebiutowała także na dużym ekranie rolą Anki w filmie „Ranny” (1964).

Kariera Elżbiety Czyżewskiej nabrała tempa w drugiej połowie lat 60. Aktorka występowała zarówno w teatrze, jak i w produkcjach filmowych oraz serialach telewizyjnych. Jej role charakteryzowały się dużym ładunkiem emocjonalnym i psychologicznym. Czyżewska potrafiła wcielić się w postać i przekonująco oddać jej uczucia, dylematy i rozterki.

Rola w filmie Na Długiej przyniosła jej rozgłos

Przełomowym momentem w karierze Elżbiety Czyżewskiej była rola Hanki Mostowiak w serialu telewizyjnym „Na długiej” (1998-2001). Ten popularny serial obyczajowy opowiadał o perypetiach grupy sąsiadów mieszkających przy warszawskiej ulicy Na Długiej. Czyżewska wcieliła się w postać inteligentnej i wrażliwej Hanki Mostowiak.

Aktorka wprowadziła do tej roli wiele ciepła i realizmu. Dzięki jej grze widzowie pokochali Hankę za jej dobroć, poczucie humoru i troskę o innych. Serial odniósł ogromny sukces, a rola ta na trwale zapisała się w filmografii Elżbiety Czyżewskiej.

Inne znaczące role w produkcjach telewizyjnych

Poza serialem „Na długiej” aktorka zagrała również w wielu innych popularnych serialach telewizyjnych. W sitcomie „Świat według Kiepskich” (od 1999 r.) wciela się w postać mariuszowej teściowej Haliny Kiepskiej. Widzowie doceniają jej znakomite wyczucie komediowe w tej roli.

Ponadto w serialu „Pierwsza miłość” (od 2004 r.) gra babcię Baśkę, a w „Ojcu Mateuszu” (od 2008 r.) - Jadwigę Zapolską. Te produkcje również przyniosły jej sympatię i uznanie telewidzów.

Czytaj więcej: Barbara Kwiatkowska Basia Kwiatkowska Znana z gry | Psychotherapeutka

Występy w Teatrze Narodowym i serialach TV

Choć Elżbieta Czyżewska kojarzona jest przede wszystkim z rolami telewizyjnymi i filmowymi, to równocześnie przez całą swoją karierę związana była z teatrem. W latach 1962-1977 występowała w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Następnie przeszła do stołecznego Teatru Narodowego, z którym związana jest do dziś.

Na scenie Teatru Narodowego zagrała wiele wybitnych ról dramatycznych i komediowych. Publiczność doceniała zwłaszcza jej role w spektaklach „Wesele” i „Tango” Sławomira Mrożka. Aktorka potrafiła budować wiarygodne i wielowymiarowe postaci, nasycając je emocjami.

Najlepsze role filmowe Elżbiety Czyżewskiej

Elżbieta Czyżewska Aktorka Znana z Na Długiej - Filmy i Życiorys

Elżbieta Czyżewska ma na swoim koncie wiele znakomitych ról filmowych, które zapisały się w historii polskiej kinematografii. Już na początku swojej drogi zawodowej zagrała w głośnych filmach „Ranny” (1964) oraz „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1965). Doceniano jej umiejętność tworzenia postaci o skomplikowanej osobowości i ukazywania ich wewnętrznych dylematów.

W kolejnych dekadach aktorka wystąpiła m.in. w filmach „Wesele” (1973), „Zmory” (1979), „Człowiek z żelaza” (1981) i „Prymas - trzy lata z tysiąca” (2000). Jej kreacje cechowała psychologiczna głębia i wrażliwość. Czyżewska potrafiła oddać na ekranie złożoność ludzkich emocji i relacji.

Nagrody i wyróżnienia aktorki

Potwierdzeniem niezwykłego talentu i kunsztu aktorskiego Elżbiety Czyżewskiej jest wiele prestiżowych nagród i nominacji, jakimi została uhonorowana. W 1965 roku otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za występ w filmie „Ranny”.

Kolejne laury zdobyła m.in. za role w filmach „Człowiek z marmuru” (1978), „Ziemia obiecana” (1975), „Droga” (1973) i „Wyrok na Franciszka Kłosa” (2000). Łącznie aktorka otrzymała w swojej karierze ponad 20 nagród filmowych. Doceniano ją również nagrodami teatralnymi, m.in. Feliksem Warszawskim i Leonem Schillerem.

Mało znane fakty z życia Elżbiety Czyżewskiej

 • Aktorka od 1957 roku jest żoną operatora filmowego Edwarda Kłosińskiego. Para doczekała się trojga dzieci.
 • Zanim rozpoczęła naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, studiowała malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych.
 • W młodości trenowała gimnastykę artystyczną i brała udział w zawodach.
 • Ma córkę Marię Kłosińską-Czyżewską, która również została aktorką.
 • W wolnym czasie chętnie maluje obrazy olejne i rysuje.

Elżbieta Czyżewska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych postaci polskiego aktorstwa. Jej wszechstronność, talent i charyzma sceniczna pozwoliły jej na stworzenie wielu niezapomnianych kreacji w teatrze i filmie. Mimo upływu lat wciąż pozostaje aktywna zawodowo i lubiana przez widzów.

Podsumowanie

Elżbieta Czyżewska to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, której talent i umiejętności pozwoliły jej z powodzeniem łączyć karierę w teatrze i w filmach. Już od debiutu w latach 60. ubiegłego wieku regularnie pojawiała się zarówno na deskach teatralnych, jak i na kinowym ekranie, tworząc niezapomniane, pełne wyrazu role.

Szczególnie ważną pozycję w dorobku Elżbiety Czyżewskiej zajmuje rola Hanki Mostowiak w serialu „Na długiej”, dzięki której zdobyła ogólnopolską sympatię i popularność. Aktorka wcieliła się w tę postać z wielkim ciepłem i realizmem. Poza tym ma w swoim dorobku wiele innych znakomitych kreacji serialowych i filmowych.

Przez całe zawodowe życie Elżbieta Czyżewska związana była również z Teatrem Narodowym w Warszawie, gdzie stworzyła szereg wybitnych ról teatralnych. Jej talent został doceniony licznymi nagrodami aktorskimi. Nawet w zaawansowanym wieku pozostaje aktywna zawodowo, udowadniając, że należy do największych osobowości polskiej sztuki aktorskiej.

Elżbieta Czyżewska to aktorka o niezwykłej charyzmie i wrażliwości, której role odznaczają się głębią psychologiczną i emocjonalną. Jej wszechstronność i perfekcja warsztatu pozwoliły jej na stworzenie wielu wybitnych kreacji, które na trwale zapisały się w historii polskiego teatru i kina.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
 2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Niespodzianka dla fanów Rebel Moon - premiera filmu w Polsce szybciej niż myślisz!
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły