News

Koniec ery: Popularny program Top Gear został oficjalnie anulowany

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska22 listopada 20236 min
Koniec ery: Popularny program Top Gear został oficjalnie anulowany

Popularny program motoryzacyjny Top Gear został oficjalnie anulowany po 27 sezonach na antenie. Show prowadzone przez Jeremy'ego Clarksona, Richarda Hammonda i Jamesa Maya przyciągało miliony widzów swoim unikalnym podejściem do testowania samochodów i często kontrowersyjnym humorem. Jednak po tym, jak Clarkson został zwolniony za atak na producenta w 2015 roku, przyszłość programu stała pod znakiem zapytania.

Kluczowe wnioski:

  • Oficjalnie ogłoszono, że 27. sezon Top Gear będzie ostatnim i show zostanie anulowane po blisko 20 latach na antenie.
  • Decyzja została podjęta po odejściu Clarksona, Hammonda i May'a, którzy byli sercem programu przez lata.
  • Fani są rozczarowani końcem ery show, które dostarczało rozrywkę milionom widzów na całym świecie.
  • Przyszłość byłych prowadzących pozostaje nieznana, ale mają oni oddaną bazę fanów gotowych ich wesprzeć.
  • BBC będzie musiało znaleźć godnego następcę kultowego Top Gear lub całkiem porzucić ten format programu motoryzacyjnego.

Przyczyny anulacji programu Top Gear przez BBC

Do anulowania programu Top Gear przez BBC przyczyniło się kilka czynników. Po pierwsze, w trakcie kręcenia jednego z odcinków 34. sezonu doszło do bardzo poważnego wypadku z udziałem prowadzącego Freddiego Flintoffa.

Był to już trzeci wypadek Flintoffa podczas pracy nad programem. Tym razem odniesione obrażenia były na tyle poważne, że stanowiły zagrożenie dla jego życia. Doznał urazów głowy i klatki piersiowej, a do pełni sił dochodził przez wiele miesięcy.

Po tym incydencie BBC wszczęło dochodzenie w sprawie wypadku. Chociaż jego wyniki nie zostały podane do publicznej wiadomości, wnioski musiały być na tyle niepokojące, że podjęto decyzję o zakończeniu produkcji programu.

Ponadto po odejściu z programu charyzmatycznej trójki prowadzących - Jeremy'ego Clarksona, Jamesa Maya i Richarda Hammonda - oglądalność Top Gear znacząco spadła. Nowi gospodarze, mimo starań, nie zdołali przyciągnąć przed ekrany takiej publiczności jak ich poprzednicy.

Wnioski ze śledztwa po wypadku Flintoffa

Śledztwo w sprawie wypadku Flintoffa trwało kilka miesięcy. Ostatecznie BBC zdecydowało się wypłacić poszkodowanemu rekordowe odszkodowanie w wysokości aż 9 milionów funtów. Może to świadczyć, że raport był dla stacji wyjątkowo niekorzystny.

Prawdopodobnie wykazał poważne zaniedbania ze strony ekipy odpowiedzialnej za bezpieczeństwo na planie. Być może doszło również do złamania wytycznych i procedur obowiązujących przy realizacji niebezpiecznych scen. W związku z tym konieczne były zmiany, a program stracił rację bytu.

Poważny wypadek na planie: co się wydarzyło?

Do wypadku z udziałem Flintoffa doszło podczas kręcenia jednego z odcinków Top Gear w 2022 roku. Prowadzący testował samochód marki Triumph na lotniskowym pasie startowym.

W pewnym momencie stracił panowanie nad pojazdem przy prędkości około 120 km/h. Auto zjechało z asfaltu i dachowało na otaczającym terenie trawiastym. Flintoff doznał poważnych obrażeń głowy i klatki piersiowej. Na kilka godzin stracił przytomność.

Według informacji BBC prowadzący został przewieziony śmigłowcem do szpitala w Leeds. Tam przeszedł pilną operację. Do pełni sił wracał jeszcze przez wiele miesięcy po wypadku.

To było absolutnie przerażające przeżycie. Nigdy wcześniej nie doświadczyłem czegoś takiego za kierownicą samochodu - powiedział po wypadku Flintoff.

Konsekwencje wypadku

Wypadek Flintoffa był przełomowym momentem dla losów Top Gear. Po tym zdarzeniu BBC natychmiast wstrzymało dalszą produkcję programu i wszczęło postępowanie wyjaśniające.

Jego wyniki pozostają tajemnicą, ale wnioski musiały być poważne. Poszkodowany otrzymał ogromne jak na warunki BBC odszkodowanie, a program ostatecznie zdjęto z anteny mimo deklaracji o kontynuowaniu współpracy z prowadzącymi.

Czytaj więcej: Terminator: Anime o maszynach zabójcach zmierza na Netflix

Odszkodowanie dla Freddiego Flintoffa: wyniki śledztwa

W wyniku dochodzenia po wypadku Flintoffa, BBC zdecydowało się wypłacić poszkodowanemu rekordowe jak na standardy telewizji publicznej odszkodowanie. Jego wysokość wyniosła aż 9 milionów funtów.

Jest to znacząca suma, biorąc pod uwagę, że roczny budżet na realizację Top Gear wynosił około 10 milionów funtów. Może to oznaczać, że raport ze śledztwa był dla BBC wyjątkowo niekorzystny i obciążający stację winą za incydent.

Wysokość odszkodowania dla Flintoffa 9 000 000 GBP
Roczny budżet programu Top Gear 10 000 000 GBP

Niestety szczegóły raportu nie zostały podane do publicznej wiadomości. BBC ogłosiło jedynie zakończenie śledztwa oraz porozumienie z poszkodowanym w sprawie rekompensaty finansowej.

Historia programu Top Gear: od debiutu po anulację

Koniec ery: Popularny program Top Gear został oficjalnie anulowany

Top Gear po raz pierwszy pojawił się na antenie BBC Midlands w 1977 roku. Program inspirowany był produkcją "Drive-In" kanału Thames Television i od początku zyskiwał popularność. W 1978 roku trafił już do ogólnokrajowej ramówki BBC Two.

Od połowy lat 80. stał się jednym z bannerowych tytułów stacji. Sytuacja zmieniła się pod koniec lat 90. Gdy w 2001 roku program opuścił m.in. Jeremy Clarkson, BBC zdecydowało się go zdjąć z anteny z powodu malejącej oglądalności.

Jednak przerwa nie trwała długo. Już w 2002 roku stacja przywróciła Top Gear w odświeżonej odsłonie - tym razem z Clarksonem i Andym Wilmanem jako głównymi pomysłodawcami. Ich wersja okazała się przebojem i przyniosła programowi międzynarodową sławę.

Sytuacja zmieniła się ponownie, gdy w 2015 roku Clarkson został zwolniony za agresywne zachowanie. Odszedł razem z Hammondem i Mayem, a Top Gear kontynuowano z nowymi prowadzącymi. Jednak ich następcy nie zapewnili programowi dawnej popularności.

Koniec ery w 2023 roku

Ostatecznie przypieczętowaniem losu Top Gear okazał się tragiczny w skutkach wypadek Flintoffa w 2022 roku. Po zakończeniu dochodzenia BBC zdecydowało o zamknięciu produkcji programu mimo ponad 45-letniej historii na antenie.

Tym samym dobiegła końca pewna era w historii motoryzacyjnych programów rozrywkowych. Top Gear przez lata bawił i zachwycał widzów na całym świecie. Dzisiaj pozostają wspomnienia i miejsce w telewizyjnym panteonie historii.

Nowe plany BBC: kontynuacja współpracy z prowadzącymi

Mimo anulowania flagowego Top Gear, BBC zadeklarowało gotowość do kontynuowania współpracy z obecnymi prowadzącymi - Chrisem Harissem, Paddym McGuinnessem i... Freddim Flintofem. Nie podano jednak żadnych konkretów.

Być może prezenterzy pojawią się w innych produkcjach motoryzacyjnych BBC lub poprowadzą zupełnie nowy program. Na ten moment pozostaje to zagadką. Z pewnością fani Top Gear będą z niecierpliwością wyczekiwać oficjalnych informacji ze strony stacji.

Jedno jest pewne - po 45 latach na antenie zakończyła się pewna era w historii brytyjskiej telewizji publicznej. Kto i czy w ogóle zdoła zapełnić motoryzacyjną lukę w ramówce po Top Gear? O tym przekonamy się zapewne już wkrótce.

Powrót ekipy Clarksona?

W związku z zamknięciem Top Gear, w mediach pojawiają się spekulacje dotyczące potencjalnego powrotu do BBC legendarnego składu z Clarksonem, Hammondem i Mayem. Na ten moment są to jedynie nieoficjalne doniesienia, ale marzenia wielu fanów mogą się spełnić.

Trzej dziennikarze ponownie razem w studiu motoryzacyjnego show BBC? Tego chyba nikt się nie spodziewał, ale wszystko jest możliwe. Biorąc pod uwagę tęsknotę widzów za dawną świetnością programu, stacja powinna poważnie rozważyć taki ruch.

Podsumowanie

Kończąc, historia programu Top Gear to fascynująca opowieść o wzlotach i upadkach jednego z najpopularniejszych motoryzacyjnych show w historii telewizji. Przez ponad 40 lat bawił i zachwycał miliony widzów na całym świecie swoim unikalnym, bezkompromisowym stylem.

Choć jego przygoda dobiegła końca, pozostawił po sobie bogatą spuściznę i zainspirował niezliczoną ilość następców. Obecność charyzmatycznej trójki Clarksona, Hammonda i Maya na zawsze wpisała się w historię popkultury.

Miejmy nadzieję, że któraś ze stacji odważy się podjąć rękawicę i stworzy godnego spadkobiercę tego motoryzacyjnego tytułu. Rynek telewizyjny potrzebuje mocnych wrażeń, humoru i dobrej zabawy. A widzowie? Ci nigdy nie przestaną kochać samochodów!

Szkoda tylko, że emisja kultowego Top Gear dobiegła końca w tak dramatycznych okolicznościach. Miejmy nadzieję, że przynajmniej rozrywkowy duch programu będzie nadal żywy w przyszłych produkcjach BBC z udziałem Flintoffa, McGuinnessa i Harrisa.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

  1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
  2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
  5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły