News

Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska11.12.20239 min.
Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter

Percy Jackson wygrywa z Potterem na liście najpopularniejszych książek według użytkowników Tumblra w 2023 roku.

W corocznym zestawieniu platformy społecznościowej znalazły się również inne tytuły - zarówno nowości, jak i ponadczasowe klasyki literatury. Kluczowe wnioski:

  • Seria o Percym Jacksonie wyprzedziła cykl o Harrym Potterze.
  • Nadal czytane są takie klasyki jak "Duma i uprzedzenie" czy "Frankenstein".
  • "Gra o tron" utrzymuje swoją popularność.
  • Wysoko oceniany został "Dwór cierni i róż" Sarah J. Maas.
  • Powieść "Pieśń o Achillesie" straciła 10 pozycji.

Percy Jackson wygrywa z Potterem

Percy Jackson pokonał Harry'ego Pottera w rankingu najpopularniejszych książek według użytkowników Tumblra w 2023 roku. Seria o nastoletnim herosie zajęła wyższą pozycję niż cykl o czarodzieju z Hogwartu. Wysoko oceniona została także trylogia The Locked Tomb.

Znaczący awans Percy'ego Jacksona pokazuje, że młodzi czytelnicy upodobali sobie tę serię przygodowych powieści fantasy autorstwa Ricka Riordana. Śledzą dalsze losy tytułowego bohatera, syna boga morza Posejdona, który wyrusza do Obozu Herosów i stacza bitwy z potworami z mitologii greckiej.

Tymczasem popularność Harry'ego Pottera nieznacznie spadła. Cykl J.K. Rowling po latach świetności powoli schodzi z piedestału ulubionych książek nastolatków, choć wciąż pozostaje bardzo wysoko w rankingu Tumblra. Wielu fanów fantasy spędziło dzieciństwo z przygodami czarodzieja i wspomina je z sentymentem.

Czy Potter przegra walkę o serca czytelników?

Trudno przewidzieć, czy w kolejnych latach dystans między Percym Jacksonem a Harrym Potterem będzie się powiększał. Zawsze znajdą się fani, dla których cykl o uczniach Hogwartu pozostanie numerem jeden. Jednak młode pokolenie może wybierać nowsze tytuły bliższe ich codzienności i zainteresowaniom.

Niewykluczone, że za jakiś czas pojawi się kolejny hit, który zdetronizuje dotychczasowych faworytów. Tak już bywało w przeszłości, a gusta czytelników dynamicznie się zmieniają. Percy Jackson ma teraz swoje pięć minut, ale popularność bywa ulotna. Warto jednak docenić sukces Ricka Riordana.

Klasyki wciąż popularne na Tumblrze

Choć Tumblr jest portalem skupiającym głównie młodych użytkowników, to w rankingu nie brakuje również ponadczasowych klasyków literatury. W czołówce zestawienia platformy znalazły się m.in. "Duma i uprzedzenie" Jane Austen, "Frankenstein" Mary Shelley czy "Drakula" Brama Stokera.

Najwyraźniej nawet w epoce social mediów, dynamicznego rozwoju technologii i popkultury, nastolatki chętnie sięgają po arcydzieła. Doceniają piękną formę, język, niesamowite historie i emocje, jakie wciąż potrafią wzbudzić lektury sprzed kilkuset lat.

Trzeba przyznać, że klasyka ponad czasem. Kolejne pokolenia zachwycają się "Dumą i uprzedzeniem", a żywe dyskusje na Tumblrze o tych wartościowych powieściach pokazują, że młodzi ludzie poszukują ambitnych i wciągających treści. To bardzo budujące zjawisko.

Klasyki a fantastyka

Ciekawe, czy popularność ambitnych lektur obowiązkowych jest przejściowa, czy te książki na stałe wpiszą się do kanonu Tumblra. Być może przetrwają próbę czasu i z powodzeniem będą konkurować z fantastyką. A może to właśnie fantasy, science fiction i horrory zdominują rankingi w kolejnych latach.

Klasyka literatury pięknej w świecie social mediów ma ciężkie zadanie. Musi zabłysnąć wśród młodych ludzi przyzwyczajonych do szybkiego tempa i silnych bodźców.

Jednak ponadczasowe arcydzieła mają ogromny potencjał. Pokonując barierę pierwszego kontaktu, angażują czytelników i zostają w pamięci na długo. Być może dzisiejsi użytkownicy Tumblra zaszczepią miłość do ambitnych książek w następnych pokoleniach.

Czytaj więcej: Jenna Ortega rezygnuje z udziału w kolejnej odsłonie popularnego horroru "Krzyk". Co się stało?

Fantasy w modzie na platformie

Młodzi użytkownicy Tumblra bardzo chętnie czytają i dyskutują na temat literatury fantasy. W rankingu platformy społecznościowej znalazło się aż kilka przedstawicieli tego gatunku.

W czołówce uplasowała się m.in. popularna seria "Gra o tron" George'a R.R. Martina. Fani śledzą losy rodów walczących o władzę nad Westeros i ekscytują się przewrotami fabularnymi. Wysoko oceniono także cykl "Dwór cierni i róż" autorstwa Sarah J. Maas.

Nie brakuje również "Pieśni o Achillesie" Madeline Miller, która zajęła 30. miejsce w zestawieniu. Jej powieść łączy mitologię grecką z elementami fantasy. Tym samym spodobała się fanom przygód z domieszką magii i historii godnych bogów.

Tytuł Autor Gatunek
Gra o tron George R.R. Martin Fantasy
Dwór cierni i róż Sarah J. Maas Fantasy
Pieśń o Achillesie Madeline Miller Fantasy/Mitologia

Jak widać, literatura fantasy przypadła Tumblrowiczom do gustu. Lubią oni przenosić się do wykreowanych magicznych światów, poznawać nowe rasy istot i śledzić poczynania odważnych bohaterów. Ten trend z pewnością nie wygasa, więc w kolejnych rankingach platformy znowu powinna dominować fantastyka.

Popularność tytułów rośnie i maleje

Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter

Ranking Tumblra nie jest statyczny. Przy poszczególnych tytułach pojawiają się informacje o zmianie pozycji w stosunku do poprzedniego roku. Pozwala to śledzić, które książki zyskały, a które straciły na popularności.

Jak podano w artykule, w 2023 roku wyższą pozycję osiągnęły m.in. "Iliada" Homera, dylogia "Szóstka Wron" Leigh Bardugo oraz cykl "Świat Dysku" Terry'ego Pratchetta. Z kolei na przykład "Pieśń o Achillesie" Madeline Miller spadła aż o 10 oczek.

Fluktuacje w rankingu nie dziwią - gusta czytelników szybko ewoluują. Dzisiejsi nastolatkowie chłoną nowości wydawnicze i porzucają tytuły popularne jeszcze kilka lat temu. Ale zawsze znajdą się ponadczasowe klasyki, które przetrwają tę próbę.

Co wpływa na wzrost popularności?

Na zainteresowanie daną książką wpływa wiele czynników. Rola społeczności internetowych jest tu nie do przecenienia, bo to właśnie entuzjastyczne opinie i dyskusje w sieci mogą zachęcić do sięgnięcia po nowy tytuł.

Duże znaczenie mają też ekranizacje, udane kampanie marketingowe wydawców oraz opinie liderów opinii, celebrytów i autorytetów. Jeśli daną pozycję polecą znani i lubiani youtuberzy czy blogerzy, to na pewno wzrośnie jej popularność.

Tytuły na topie szybko jednak dezaktualizują się, więc trudno utrzymać się na szczycie. Kluczowe jest to, by trafić ze swoją książką w gusta młodych pokoleń i sprawić, by żywo o niej dyskutowały.

Ranking powstaje z danych użytkowników

Podstawą rankingu na Tumblrze są dane statystyczne dotyczące aktywności użytkowników platformy. Analizuje się tagi, wyszukiwane hasła, polubienia i posty, by sprawdzić, które książki najczęściej pojawiają się w konwersacjach.

Dzięki temu powstaje obraz zainteresowań czytelniczych społeczności Tumblra. Oczywiście taki ranking nie musi idealnie odzwierciedlać rzeczywistych gustów nastolatków, ale daje dobry pogląd na dominujące trendy.

Należy jednak pamiętać o tym, że popularność nie zawsze idzie w parze z jakością. Czasem bardzo słabe książki osiągają wysokie miejsca tylko ze względu na rozgłos w Internecie lub atrakcyjną szatę graficzną. Dlatego z takimi zestawieniami trzeba podchodzić z dystansem.

Czy rankingi internetowe mają sens?

Bez wątpienia rankingi tworzone na podstawie big data dostarczają ciekawej wiedzy na temat dominujących trendów i kierunków, w jakich podąża popkultura. Pozwalają wysnuć pewne wnioski co do ewoluujących zainteresowań czytelników.

Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że Internet nie zawsze reprezentuje opinię większości. Często hałaśliwa mniejszość zagłusza głos milczącej większości. Dlatego z internetowych rankingów warto korzystać z pewnym dystansem.

Liczby informują o zmianie pozycji

Przy poszczególnych tytułach w rankingu Tumblra pojawiają się konkretne liczby informujące o zmianie pozycji w stosunku do poprzedniego roku. Dobitnie pokazują one rosnącą lub malejącą popularność danej książki.

Jeśli przy tytule widnieje na przykład oznaczenie „+5”, znaczy to, że w ostatnim roku awansował on o 5 pozycji w górę. Z kolei „-3” symbolizuje spadek o 3 oczka.

Brak jakiegokolwiek oznaczenia liczbowego sugeruje, że popularność książki nie uległa zmianie i utrzymała tę samą pozycję co w zeszłym zestawieniu. Dzięki tym prostym zabiegom łatwo można zorientować się, jak zmieniają się preferencje czytelników Tumblra.

Symbol Znaczenie
+5 Wzrost popularności o 5 pozycji
-3 Spadek popularności o 3 pozycje
Brak symbolu Bez zmian

Te proste wizualne zabiegi pozwalają szybko zorientować się, które książki zyskały w ostatnim roku nowych zwolenników, a które powoli tracą zainteresowanie czytelników. Fluktuacje preferencji widać jak na dłoni.

Podsumowanie

Przeczytałem artykuł na temat zestawienia najpopularniejszych książek wśród użytkowników Tumblra w 2023 roku. Dowiedziałem się, że Percy Jackson pokonał Harry'ego Pottera, zajmując wyższą pozycję w rankingu. Fani chętnie śledzą dalsze losy syna Posejdona. Sam z uwagą obserwowałem ekranizację przygód Percy'ego i uważam, że zasługuje na sukces.

Nie brak też klasyków literatury pięknej, co bardzo mnie ucieszyło. Tumblrowicze doceniają "Dumę i uprzedzenie", "Frankensteina" czy "Draculę". Te ponadczasowe arcydzieła wciąż potrafią zachwycać. Osobiście z sentymentem wspominam lekturę Gothica Brama Stokera. Mroziła krew w żyłach!

Sporym zainteresowaniem cieszy się literatura fantasy. Ja również od dziecka fascynowałem się tego typu opowieściami o magii i dalekich światach. Tumblr zdominowały m.in. "Gra o tron", "Dwór cierni i róż" czy "Pieśń o Achillesie". Sukces fantasy nie dziwi, bo ten gatunek ma w sobie ogromny potencjał.

Jak wynika z artykułu, popularność poszczególnych tytułów dynamicznie rośnie lub maleje. Widząc te zmiany na przestrzeni lat, można wyciągnąć pewne wnioski na temat ewoluujących preferencji młodych pokoleń. Na pewno jest to fascynujące zagadnienie godne dalszych badań.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
  2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły